Paktofonika

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum klasy 1b Strona Główna -> .::Music::.

hania
ModeratorDołączył: 10 Cze 2006
Posty: 25
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Sob 20:15, 10 Cze 2006    Temat postu: Paktofonika
 

Wersia dla tych którym chce sie poczytać:
Paktofonika jest jedną z niewielu polskich grup, która występowała dla polonii amerykańskiej. Niedawno wróciła z USA, gdzie zagrała koncerty w Nowym Jorku i Chicago. Fani przyjęli ich tam bardzo ciepło. Po powrocie Bambus, Fokus, Rahim i Sot szykują się do pożegnalnego koncertu w Katowickim Spodku, który odbędzie się 21.III.2003 r. To już oficjalny koniec zespołu założonego przez Rahima, Magika i Fokusa.

Rahim: "Już dawno z Magikiem mieliśmy plany, aby razem coś nagrać. Byłem wtedy jeszcze w 3XKlan, a on Kalibrze 44. Spotkaliśmy się katowickim "Mega Clubie", to był początek 1998 roku. Skończyło się tylko na rozmowie. Niedługo potem jednej z hip-hopowych imprez poznałem Fokusa, który występował w roli MC. Kilka tygodni później, na innym koncercie, podszedł do nas i zapytał, czy nie chcielibyśmy dołączyć go do kapeli. Pokazał nam swoje możliwości w utworze "Powierzchnie tnące". Spodobało nam się i tak "zrobiło" się trio" .

Fokus poznał wcześniej Magika na przerwie w ubikacji w technikum "Kumpel miał w walkmanie "Do boju Zakon Marii" i dał mi posłuchać. Doznałem szoku, nawet nie przypuszczałem, że można coś takiego robić. Coś tam, jąkając zacząłem się pytać kumpla "co i w ogóle jak", a on uświadomił mi, że ten koleś stoi obok. Złożyłem na ręce Maga respekcik i zacząłem sam pisać teksty. Potem na przerwach mu rymowałem, takie jazdy o Marii i sam nie wiem jeszcze o czym. Mag przy którymś tekście mnie zjebał, że nie wiem o co biega i w ogóle, żebym sobie wymyślił jakiś inny temat niż Zakon Marii. Potem pamiętam, że pierwszy raz paliłem i miałem straszny kosmos, a przez całą akcję przedarł się Magik i powiedział, że coś mi puści, specjalnie mi, on, Magik z Kalibra 44 mi coś puścił. To było Wzgórze, wtedy "poznałem" hiphop, hehe, porwał mnie gdzie? wysoko Potem raczej nie kręciłem się w jego otoczeniu, gdzieś po roku poszliśmy jakoś na piwo razem, bo tylko my w całej szkole łaziliśmy po korytarzu podczas lekcji.

Natomiast Rahim z Magikiem poznał się już w połowie 1995 r. "Poznałem go z rok przed pierwszym albumem Kalibra. Zaczęliśmy się spotykać. Pokazywałem mu, co wykrzesałem w muzyce. Obserwowałem jego poziom. On chodził, ja raczkowałem. Czerpałem z niego energię. Podnosił moją poprzeczkę, nikt inny tego nie robił." (www.gazeta.pl).

Nazwa zespołu pochodzi od słów "Pakt" i "fonika", czyli paktu zawartego przy dźwiękach z głośnika, wymyślili ją Rahim i Magik. Pierwsze kawałki nagrali w październiku 1998 roku w MusicProjekt Studio. Były to "Priorytety", "Ja to ja" i "Gdyby". Do Paktofoniki dołączył dj Bambus, który zajął się skratchami oraz beatbox'er Sot: " Siedzę w tym od 98 roku, sam się nauczyłem beatbox'u, chociaż na początku ćwiczyłem z Bitbakiem".

Praca nad płytą trwała 2 lata. Kawałki powstawały w Mikołowie u Rahima: "Byłem środkowym, a obok dwa super ega. O jakąś głupią zwrotkę potrafili się kłócić tygodniami. Fokus - zbuntowany gnojek z osiedla, a Magik - weteran. Demonstrował postawę: "Co mi tu będziesz podskakiwał?". Obaj byli w stanie podnieść dupy, pierdolnąć za sobą drzwiami i dziękuję. Z Fokusem szło się dogadać. Magik był uparty jak cholera. Sztuka, dzieło - to się dla niego liczyło. Honor Paktofoniki. Milion razy słuchał własnych tekstów, pokazywał je ludziom. Szukał usterek, chociaż ich nie było. Wkurwiał mnie. Wszystko zrobione idealnie, a on: "Chciałbym jeszcze raz nagrać tę zwrotkę. Daj mi, proszę. No zgódź się, niech chociaż spróbuję". Próbował i pierwotna wersja zostawała. Magik się wściekał: "Kurwa, nie umiem rapować".
Wiosną 200 r. Gigant Records podpisał kontrakt z Paktofoniką. Gutek, założyciel i szef wytwórni od początku wierzył w sukces grupy: "Podczas nagrywania płyty "Kinematografia" nie miałem żadnych wątpliwości, że są najlepszym polskim zespołem, jaki kiedykolwiek słyszałem. Precyzja i pomysły Rahima. Sam głos Fokusa, nie mówiąc już o technice i tekstach. I oczywiście Magik - artysta absolutny" Na wakacje grupa wyjechała do Witten koło Dortmundu. Nagrali tam razem z reprezentantami niemieckiej sceny (Paul D. - produkcja, Dj Senior Junior - skratche, OnAnOn, Laki, Dike, L.O. & Kams - tekst) kawałek "2 Kilo". Wtedy też Paktofonika wstąpiła do międzynarodowej organizacji P.R.O.D. Entertaiment.

18 Grudnia 2000 r. ukazał się album "Kinematografia". Tytuł odnosi się do tego, że każdy kawałek na płycie to jakby inny film, a okładka przypomina wyglądem kasetę wideo. Na płytę złożyło się 16 kawałków, gościnnie wystąpił Gutek (refren w Ja to ja), oraz producenci Beny ("Nowiny", "Rób Co Chcesz"), Kipper ("Jestem Bogiem") i Jajo ("Ja to ja").:

W drugi dzień świat Bożego Narodzenia nadeszła wstrząsająca wiadomość. 26 Grudnia 2000 r. o godzinie 6:15 odszedł Magik. Popełnił samobójstwo skacząc z okna. Rahim: "Nie przewidział tego nikt. Cztery dni wcześniej zrobiliśmy imprezkę. Ja byłem, przyszedł Fokus, stawili się znajomi nasi i Magika. Jednak on nie dojechał. Zadzwonił tylko, że spóźnił się na autobus, lecz nie wie gdzie się bawimy i dlatego nie przyjedzie. Widocznie już wtedy coś go gnębiło i nie miał ochoty na zabawę. Nikt o tym nie wiedział do feralnej środy, 26 grudnia. .......Magik należał do osób, które bardzo dużo myślą o życiu. To po pierwsze... Po drugie - nałożyła się na to sprawa dotycząca jego powołań przez Wojskową Komisję Uzupełnień. Miał już wtedy żonę i dziecko, a ponadto był to okres, gdy wreszcie chcieliśmy nagrać krążek. I Magik zaczął tak kombinować, że sobie zszargał psychikę. Obrał taktykę udawania osoby kompletnie niepoczytalnej. Dwa razy go odraczali, ale tylko na rok. To wmawianie sobie, że ma świra, że nic mu nie wychodzi, doprowadziło do tego, iż przemęczył organizm. Gdzieś w podświadomości zakodował sobie, że jest źle i to doprowadziło do osłabienia psychika. Powiedział mi kiedyś: "Rahim, wiesz co? Przez to WKU pojebało mi się. To, co sobie kiedyś wmawiałem, żeby tylko grać niepoczytalnego przed komisją, teraz mną zawładnęło. Czuję, że kompletnie świruję."".
W "Priorytetach" Magik rymuje "Nie mam też ochoty na zabawy w żołnierzyka. Zegar tak tyka, a czas umyka".

Gdy minął szok pozbierali się i zaczęli grać koncerty. Partie Magika odtwarzane były ze ścieżki dźwiękowej.

Wiosną doszło do sporu między wydawcą a grupą. W maju 2001 r. 13 - sekundowy fragment piosenki pojawił się w telewizyjnej reklamie lodów, bez zgody członków zespołu. Gustaw krok ten uzasadnił: "Wytwórnia rzeczywiście zdecydowała sama o wykorzystaniu "Ja to ja" w reklamie lodów. Po prostu posiadam prawa do określonych dokonań Paktofoniki i mogę je wykorzystać na swój sposób. Zresztą chodzi tylko o 13 sekund. Jest mi obojętne, co mówią chłopaki z kapeli. Wszystko jest w porządku od strony prawej. Za wpływy zamierzam wydać "Kinematografię" na winylu, więc powinni być zadowoleni"

7 Czerwca 2001 r. światło dzienne ujrzała epka "Jestem Bogiem"

W ten sam dzień w Opolu odbył się hip-hopowy festiwal, na którym wystąpiła m. in. Paktofonika. Z inicjatywy Fokusa i Śliwki (Ego-Częstochowa) powstała grupa Pijani Powietrzem. Jesienią trwały prace nad płytą, jednak "Zawieszeni w czasie i przestrzeni" ukazał się dopiero 9 Kwietnia 2002 r. z powodu problemów wydawniczych. Podkładami zajął się Fokus, dj Haem, Młody i Rahim, natomiast rymami również Fokus i Śliwka, w jednym tylko kawałku usłyszymy Rahima i Siwusa. Płytę nagrali w bardzo krótkim czasie. Śliwka: "Zamknęliśmy się po prostu na miesiąc, czy półtora w studiu i robiliśmy. W dzień spaliśmy, a w nocy rymowailiśmy".

24 Kwietnia Paktofonika dostała Fryderyka w kategorii płyta roku hip-hop za "Kinematografie". Członkowie grupy nie przejęli się nagrodą, najlepiej komentuje to Sot: "O przyznaniu nam Fryderyka dowiedziałem się kiedy kumpel golił mi głowę, to było lato chyba. Średnio mnie kręcą nagrody tego typu, zwykła statuetka. Fokus nim gwoździe przybijał."
25 Września 2002 r. - tego dnia fani Pakfotoniki doczekali się drugiego albumu zespołu, do sklepów trafił "Archiwum Kinematografii". Jak mówią płytę tę nagrali dla fanów: Fokus: " Po prostu nagraliśmy ją dla idei. Chcemy żeby tak zostało. Ona jest dla ludzi, którzy chcą tej płyty, a nie dla wszystkich, którzy ją kupią".

Dwa miesiące później, 17 Listopada 2002 wyszła płyta wyprodukowana przez Rahima "Eksperyment Psycho"

Dla nich Paktofonika była czymś niepowtarzalnym:
Rahim: "Paktofonika była mymi "pięcioma minutami". Dwa lata współtworzenia z Magikiem i Fokusem są mą najcenniejszą pamiątką, którą otrzymałem w życiu.. "Kooperacja na mocy paktu" wykształciła postać, która trwa i brnie wciąż do przodu.. Pamiętaj o tym.. Pis..".
Fokus: "Podobnie. Powstanie jeszcze film. Ale my już będziemy się zajmować innymi projektami. W pewnym sensie Paktofonika ciąży na nas. Chcemy sobie i światu udowodnić, że zasługujemy na całe to zamieszanie".

A co z planami na przyszłość?
Rahim: "Zrobić miazgę o nazwie Pokahontaz"
Fokus: "Robi się już teledysk do "W guowach", który był kręcony w NYC. Zbieramy też bity, zaczynamy pisać pierwsze teksty"
Bambus: "Dalej chce się zajmować dj'ingiem, chce się rozwijać i jak będę gotowy wydać mixtape"

źródła cytatów: [link widoczny dla zalogowanych] [link widoczny dla zalogowanych] Klan, e-zine hip-hop pl, Magazyn Hip-Hop Pl,

Autor: Tomek Walkiewicz
[link widoczny dla zalogowanych]

I mały skrótowiec:
Pokahontaz to polski zespół hiphopowy, powstały po rozwiązaniu Paktofoniki (21 marca 2003). Tworzą go: Fokus, Rahim (byli członkowie Paktofoniki) oraz DJ Bambus.
Po tragicznej śmierci Mag Magika I członkowie zespołu Paktofonika zmienili nazwę na Pokahontaz.
Od czasu założenia grupa występowała m.in. w Polsce i Stanach Zjednoczonych. 24 maja 2004 roku ukazał się pierwszy promocyjny singiel zatytułowany Wstrząs dla mas, do którego powstał także teledysk. 2 kwietnia 2005 ukazał się pierwszy album grupy Pokahontaz, Receptura wydana przez wytwórnię Kreska Records. Podkłady na płytę były autorstwa takich producentów jak Straho, Minix, Foqsonik czy DJ 600 V. (ten ostatni zajął się też mixem i masteringiem utworów).
Gościnnie na Recepturze wystąpili: MC's: Śliwka Tuitam, Projektor, Miuosh, Cichy i Kams.LUBICIE PFK?Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez hania dnia Sob 20:24, 10 Cze 2006, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora
JaNeT
AdministratorDołączył: 09 Cze 2006
Posty: 74
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Godziszka City

PostWysłany: Sob 20:18, 10 Cze 2006    Temat postu:
 
Ja za tym nie przepadam. Haniu trza było to krótko streściś bo np. mi się nie chce całego czytać. Pozdro....

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora

Ziomuś Froduś
Zwykły ŁosiekDołączył: 10 Cze 2006
Posty: 14
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Sob 20:19, 10 Cze 2006    Temat postu:
 
Opowiadanko całkiem spoko.
BERXCIK


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora

Martusia
Zwykły ŁosiekDołączył: 10 Cze 2006
Posty: 17
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Godziszka

PostWysłany: Sob 20:25, 10 Cze 2006    Temat postu: Długie to......
 
Haniu jakie długie .......... nie chce mi sie tego czytac Smile szkoda ze tak mało osób jest zalogowanych Sad poz Smile

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora

hania
ModeratorDołączył: 10 Cze 2006
Posty: 25
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Sob 20:30, 10 Cze 2006    Temat postu:
 
dałam skróconą wersje, no.

.
..


Czytać.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora

JaNeT
AdministratorDołączył: 09 Cze 2006
Posty: 74
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Godziszka City

PostWysłany: Nie 11:55, 11 Cze 2006    Temat postu:
 
No skróconą wersje przeczytałam....Fajną ma ten zespół historie...;]

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora

kwiatek
Mega ZwiechDołączył: 11 Cze 2006
Posty: 44
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Nie 15:45, 11 Cze 2006    Temat postu:
 
hehe widze ze hania wielka fanka Paktofoniki !!
Niestety nikt sie z nia w bolu nie laczy Smile


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora

hania
ModeratorDołączył: 10 Cze 2006
Posty: 25
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Czw 16:27, 15 Cze 2006    Temat postu:
 
kwiatek napisał:
hehe widze ze hania wielka fanka Paktofoniki !!
Niestety nikt sie z nia w bolu nie laczy Smile


W bólu?
Dlaczego "w bolu"?"


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora

GośćPostWysłany: Czw 21:28, 15 Cze 2006    Temat postu:
 
Nie przepadam za paktofoniką. Grają muzykę nie w moim stylu.
.::ZIOMUŚ FRODUŚ::.
Powrót do góry

hania
ModeratorDołączył: 10 Cze 2006
Posty: 25
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pią 17:52, 16 Cze 2006    Temat postu:
 
Anonymous napisał:
Nie przepadam za paktofoniką. Grają muzykę nie w moim stylu.
.::ZIOMUŚ FRODUŚ::.


spoko ;].
Tylko mi nie mówić że to pop ;]


"Mógłbym napisać jak niebezpiecznym jest paktem Paktofonika,
ale to mówi moja technika. Więc po co mam pisać coś co samo z siebie wynika"


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum klasy 1b Strona Główna -> .::Music::.
Strona 1 z 1

Wyświetl posty z ostatnich:   
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

 
Skocz do:  


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Skin Created by: Sigma12
Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
Regulamin